Forfatter

Olav Anders Øvrebø
Olav Anders Øvrebø

Journalist med medier og internett som spesialfelt. Redaktør i Vox Publica.

Les mer fra Olav Anders »

Aktuelle serier

Grunnlovsdebatt: alle saker

Siste aktuelle lenker

Abonnere Vox Publica


Nøkkeltall for arbeidsmarkedet — som regneark
Av , 25. februar 2011

Aktuelle tall for ledighet og ledige stillinger er nå tilgjengelig i regnearkformat.

NAV publiserer en gang i måneden oppdaterte hovedtall for arbeidsmarkedet i Norge. Februar-tallene kom i dag, og de fleste mediene bringer nyhetsmeldinger om dette (se f.eks. Dagbladet.no/NTB, DN.no, Adressa).

Ingen av de nevnte redaksjonene har imidlertid gjort tallmaterialet tilgjengelig eller laget visualiseringer, selv om NAV nå publiserer tallene også i regnearkformat. Her kan du laste ned dataene i det redigerbare xls-formatet:


Dette er et ganske innholdsrikt materiale. For eksempel kan man se ledighetsutviklingen fordelt på kjønn, yrke, alder og fylke. Det er også tall for utviklingen i antall ledige stillinger fordelt på flere variabler.

Blant tendensene er at ledigheten går mye ned blant menn, blant annet fordi sektorene bygg og anlegg og industri er i ferd med å ansette folk igjen etter at de fikk seg en kraftig trøkk under finanskrisen. Samtidig øker ledigheten i kvinnedominerte yrker i offentlig sektor, som NAV skriver.

Hvilke tendenser ville du trukket fram? Hvordan ville du visualisert og presentert NAV-dataene?

Jeg har lagt inn datasettet på datakilder.no. OBS: Alle kan legge inn datakilder på dette nettstedet.

OPPDATERING: Harald Groven har laget en visualisering av et annet NAV-datasett (se kommentaren). Det viser ledige jobber per kommune relativt til folketall. Nedenfor er et bildeutsnitt, men det anbefales sterkt å åpne filen i Google Earth!

Utsnitt av visualisering, ill. Harald Groven.

Kommentarer (4)

  1. [...] This post was mentioned on Twitter by Olav A. Øvrebø, Offentlige data. Offentlige data said: Nøkkeltall for arbeidsmarkedet — som regneark: Aktuelle tall for ledighet og ledige stillinger er nå tilgjengeli… http://bit.ly/gYKYZr [...]

  2. Ikke samme NAV-datasettet, men et mer detaljert:

    Antall ledige jobber relativt til folketall som prismekart i Google Earth:
    http://groven.no/utdno/nav/nav.kml

  3. Spennende! Jeg la inn et bildeutsnitt, så håper jeg mange fristes til å utforske det i Google Earth.

    Kan du si noe mer om datasettet og om hvordan du har laget visualiseringen?

  4. Datasettet er en nedlastning av NAVs alle ledige stillinger fra NAVs stillingsøk. Det inneholder kommune og fylke som et av feltene. Siden det ikke inneholder kommumenummer, bare kommunenavn, blir det kluss med kommuner med ikkeunikt navn (Bø, Herøy, Os, Sande, Nes, Våler). KML-fila er statisk siden bare er en demo hva som kan lages av NAV datasett. Men den kunne med enkle grep blitt dynamisk, dvs at den oppdateres fortløpende.

    Programvare og GIS-datasett for prismekartet i Google Earth er laget ved hjelp av Bjørn Sandviks glimrende KML-visualiseringssystem http://blog.thematicmapping.org/

Skriv en kommentar

Bidra til god debatt - skriv under fullt navn. Se våre kommentarregler.