Giske: Reklame på NRK.no eller høyere lisens

Et forbud mot reklame på NRKs nettsider vil føre til høyere lisens eller at NRK ikke får råd til viktige sportsrettigheter, sier kulturminister Trond Giske.

Det er vik­tig for NRK å få selge reklame på sine nett­si­der NRK.no, mener kul­tur­mi­nis­ter Trond Giske. Kon­se­kven­sen av et for­bud kan bli at lisen­sen må økes, ifølge Giske. Ons­dag møtte han medie­vi­ter Hall­vard Moe til debatt om temaet på NRK radios Kulturnytt-sending.

Du kan høre debat­ten via Kul­tur­nytts nett­si­der. Velg pro­gram­met fra 8. august kl. 08.05 i menyen på høyre side, eller søk etter pro­gram­met der.

Hva mener du?At NRK bør få ha reklame på net­tet, som i dag, er et av for­sla­gene i all­menn­kring­kas­tings­pla­ka­ten. Spørs­må­let om reklame på NRK er et av de som har vakt mest debatt i Vox Pub­li­cas åpne nett­hø­ring. Flere av artik­kel­skri­ben­tene har også vært innom det, og Hall­vard Moe går inn for et reklame­fritt NRK.

— Vi har få kla­ger på NRK når det gjel­der reklame på inter­nett. Det hand­ler her også om mulig­he­ten for NRK til å befeste seg på et område som stort sett er reklame­fi­nan­siert av alle andre aktø­rer og hvor NRK er kom­met ganske i bak­leksa. Det kre­ver ganske store inves­te­rin­ger å få det til, og da tror vi at å ta bort den eks­tra inn­tekts­mu­lig­he­ten på net­tet vil gjøre det eks­tra vans­ke­lig for NRK å nå den posi­sjo­nen, sa Giske.

Hall­vard Moe sa han var bekym­ret for at all­menn­kring­kas­tings­pla­ka­ten ikke inn­e­hol­der nok grunn­leg­gende reg­ler for veien videre for NRK, og at den får for mye preg av prag­ma­tiske vurderinger.

På spørs­mål om det ikke ville være let­tere å for­svare fort­satt lisens­fi­nan­sie­ring hvis NRK var helt rens­ket for reklame, svarte Giske:

— Ja, jeg tror sik­kert mange kunne tenkt seg det, men vi måtte regne med å betale mer i lisens, da, for å dekke opp for de tapte inn­tek­tene, eller aksep­tere at de aller største sports­ar­ran­ge­men­tene og en del andre ting ikke skulle fin­nes på NRK. Jeg tror folk er glad for at også NRK kan delta i kam­pen om de store arran­ge­men­tene og at vi kan opp­leve det på NRK.

0 KOMMENTARER

KOMMENTÉR

Skriv en kommentar

Bidra til god debatt - skriv under fullt navn. Se våre kommentarregler.

Abonner på kommentarer
 
til toppen